Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad
A lipicai fajta évszázadok óta velünk harcol a történelem viharaiban, és egyszer sem hagyott cserben minket. Az egyik legnemesebb fajta, mely intelligenciájával, kitartásával, szervezeti szilárdságával és mindenekelőtt teljesítményével kitűnik társai közül. A fajta, melyet több mint négyszáz esztendeje tudatosan tenyésztenek, mégis, történelmi fajtaként a 21. században is számolni kell vele napjaink lovassport megmérettetésein.
A lipicai hazánk és a világ egyik legrégebbi kultúrló fajtája, mely tenyésztése töb, mint négyszáz esztendőre nyúlik vissza.
Az Úr 1580. évében a köves lipicai karsztmezőn kívántak a császári szakemberek egy tökéletes tűrőképességű, pompát és előkelőséget reprezentáló lovat előállítani az udvartartási és katonai célokra egyaránt.
Alapító törzsménei: Pluto, Conversano, Favory, Maestoso, Neapolitano, az arab lovak befolyásának engedő Siglavy, az erdélyi gróf, Bethlen Pál ménesében született Incitato, és a szintén magyar vonatkozású Tulipán.
Kevesen tudják, hogy a kitenyésztéséhez alkalmazott, nápolyi fajtájú egyedek már a névadó Lipicára megálmodott ménes alapítás előtt, az 1540-es években a Magyaróvári uradalomhoz tartozó Máriakálnokon, majd Féltoronyban állottak. Az egyes országok némi küllemi varianciával rendelkeznek, de tekintve, több mint kétszáz éve történt átütő arab cseppvérkeresztezés, konszolidált fajtaként emlegetjük. Színe többnyire szürke, illetve fekete és pej. Akciós mozgásuknak köszönhetően a bécsi spanyol lovasiskola előadásainak évszázadok óta főszereplője. A nem is oly régmúltban mozgásukat a tenyésztés hazánkban térölelővé alakította, megalapozva a magyar fogathajtó sikereket.
A magyar fogathajtás történetének legsikeresebb világhírű hajtói, Abonyi Imre, Kádár László, Bárdos György és nem utolsó sorban a Lázár testvérek is lipicai lovakkal érték el világraszóló sikereiket, és immár több mint száz érmet tudhat a legmagyarabb lovas szakág maga mögött.
Mára több, mint 7 országban található nemzeti ménese a fajtának. Hazánk mellett Ausztriában, Szlovéniában, Szlovákiában, Horvátországban, Szerbiában, Romániában és Olaszországban.
Méneseink között évtizedek óta testvéri kapcsolat működik, melynek legnemesebb célja a genetikai variabilitás és ezzel a fajta értékeinek megőrzése. A Monarchia aranykorára emlékezve ezen együttműködés és cél felülkerekedik minden érdeken: előtérbe helyezve szeretett fajtánkat: a lipicait. A minden évben megrendezett lipicai nemzetközi lovasgála e testvériséget is hivatott tükrözni és szimbolizálni.
A szelekció egyik legfontosabb tényezője továbbra is a sportban való kipróbálás maradt, mely évek óta leginkább várt eseménye a szilvásváradi négyesfogathajtó világbajnokság volt. Ménesünkből Váczi István és ifj. Galbács Ferenc képviselhették hazánkat, akik a fajtához méltó módon álltak helyt a három versenynap során. Előbbi hajtó évtizedek után képviselhette Szilvásváradot a Royal Windsor Horse Show-n is.
Dani Marcell Balázs a 2025 évi kettesfogathajtó világbajnokságra hangolva egy nagyon értékes negyedik helyet ért el Európa egyik legnehezebb versenyén a lengyelországi Baborowkóban.
Az olimpiai díjlovas szakágban Mikó Tamás ménesmesterünk, Rácz Zsófia és Lázár Lívia a fiatal díjló kategóriáktól a nagydíjas szintig képviseltete magát megmutatva, hogy a félvér lovak között is helye van a lipicainak. Rácz Zsófia és Siglavy Capriola XVI-24 első közös versenyszezonjában a Díjlovagló Championàtus Döntő Mb kategóriájában 3. helyén végeztek. Mikó Tamás nagydíj szinten is eredményesen versenyzett, a szabadtéri szezon végeztével a magyar díjlovasok ranglistáján 500 lovas közül az előkelő 5. Helyen szerepel, míg sporttàrsa Maestoso XXXIII-31 a 8. helyen végzett. Lovaink és lovasaink helytállóságát igazolja, hogy a Lipicai Ló Kupa Döntőjében öt kategóriából háromban Szilvásváradi páros állhatott a dobogó legfelső fokára.
Farkasné Kovács Ilona vezetőedző irányításával a szilvásváradi lovastorna csapat 2024.-ben is meghatározó szereplője volt hazánk élsportjának a versenyrendezés tekintetében is, így méltó módon képviselik csapatuk fél évszázados örökségét.
2024-ben a megrendezett számtalan országos díjlovas és díjugrató verseny mellett negyedik születésnapját ünnepelhette a Szilvásvárad Masters versenysorozat, mely idén is igazolta, hogy a Lipicai Lovasközpont meghatározó helyet foglal el a világ lovassportjának térképén. A négyesfogathajtó világbajnokságra való tekintettel ez évben kizárólag a díjugrató forduló került megrendezésre, mely eddig nem látott sikerrel és érdeklődéssel zajlott le. Több mint 30 nemzet képviseltette magát Új-Zélandtól, Európa megannyi országán keresztül Japánon át. Nagy büszkeség számunkra, hogy a felkelő nap országának lovasai e versenyen kvalifikálták magukat a párizsi olimpiára. E hétvégén minden idők legjobb magyar teljesítménye született háromcsillagos nemzetközi nagydíjak tekintetében, ugyanis az első négy helyezést magyar lovasok ünnepelhették. Ezt követően az ugró szakág országos bajnokságának és tenyészversenyének egyszerre adhatott otthont Szilvásvárad.
A távlovas szakág kötelékében először rendezhettünk nemzetközi besorolású versenyt, melynek fő támogatója a bahreini királyi lovasszövetség volt. A verseny 120 km-es távján győzedelmeskedő Sheihk Nasser Bin Hamad herceg pár hétre rá a szakág világbajnokságát is megnyerte, mely felkészülésnek utolsó és egyik legfontosabb állomása volt a Bükk-hegység. A herceg tulajdonába egy lipicai ló is került Siglavy Capriola XIV-3 tekintetében.
2022 december elsején régi álmunk vált valóra. Történelmi pillanatokat élhettünk át az UNESCO marokkói konferenciáján. A lipicai lótenyésztés hagyománya szellemi kulturális örökségelemként felkerült az UNESCO listájára, melyet e során hirdettek ki Rabatban. Az Osztrák-Magyar Monarchia utódállamai közül a lipicai lótenyésztés hagyományát nyolc országgal (Magyarország, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Románia, Olaszország) közösen terjeszthettük az UNESCO elé. Egy bizonyos lófajtát és annak tenyésztési hagyományait felkaroló előterjesztés az UNESCO történetében első alkalommal került a listára. Ezutón is köszönetünket fejezzük ki az ügy hazai segítőinek, mindenekelőtt Csonka-Takács Eszternek a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának igazgatójának és Hansághy Péter lovas barátunknak, és a Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete tagságának, hogy Dallos Andor igazgató úr évekkel ezelőtt megkezdett munkáját befejezhettük.
Lipicai lovaink a háborús borzalmak után 1952-ben találtak végleg menedékre a Bükk-fennsíkon elhelyezkedő Csipkéskúton. Ezt követően 1953 januárjában írták alá hivatalosan az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad alapító okiratát. Számos szakembernek és lószerető hazafinak köszönhetjük, hogy a fajta magyarországi története során a leghosszabb ideje élhetnek békében lovaink és 2023-ban jubileumi 70 esztendőt ünnepelhetünk csipkéskúti ünnepségsorozatunk után egy esztendővel.
A második világháború előtt mind Bábolnán, mind Fogarason, valamint első hazai otthonában, Mezőhegyesen is a lipicai lovak bélyegzését a Szent Koronánk szimbolizálta, akárcsak a legtöbb tradicionális fajtánk esetében. Az ismert történelmi okok miatt a háborút követően a kor döntéshozói a koronát eltávolították és szarvasagancs lépett a helyébe, a B betűvel Bábolna után a bükki ménest jelezve. Úgy gondoljuk, hogy az eltelt évtizedek távlatából a fajta megérdemli, hogy visszakapja e nemzetünket meghatározó szimbólumot, ezzel is tisztelegve a lovainkért áldozatokat hozó szakemberek több évszázados munkája előtt. Figyelembe véve a mögöttünk lévő generációk megszokott szimbolikáját is, Ménesgazdaságunk bélyegzése és ezzel címere 2023-tól megváltozott.
A szakmai munka elismeréseként intézményünk elnyerte a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának mintagazdasági címét.
2024. június 21.-én újabb sorok íródtak a magyar lótenyésztés könyvébe. A windsori királyi kastély istállójában hivatalosan is átadásra került az a két Szilvásváradon tenyésztett és képzett lipicai ló, melyek a magyar kormány ajándékaként III. Károlyt és udvartartását szolgálják. Mind a lipicai, mind hazánk lovas életének történetében először fordult elő hasonló kapcsolat a Windsor-ház udvarával.
2024. szeptember negyedikén vette kezdetét a gyakorlatilag négy évtizede várt négyesfogathajtó világbajnokság, melynek névadó szponzorációját a világhírű Ineos cégcsoport vállalta fel. A versenyt mind a résztvevők, mind pedig a közönség részéről az eseményhez méltó érdeklődés követte. A nemzetközi szaksajtó és a FEI vezetősége, képviselői szerint Szilvásvárad ismét fejezetet írt a sportág történelemkönyvébe. A négy nap során új mércét állított fel a jövő versenyrendezői felé. E felejthetetlen hetet együtt ünnepelhettük 1984 bajnokaival és közel 50.000 lelkes sportbaráttal, akik közül sokan négy évtizeddel ezelőtt is ellátogattak a világ megannyi részéről. A magyar csapat ezúttal érmek helyett lehetőséget kapott, hogy a jövőben ismét az aranyútra lépjen.
Az FEI Ineos Grenadier Négyesfogathajtó Világbajnokság rendezésének joga az elmondhatatlan megtiszteltetés mellett ugyanekkora felelősséggel is járt. Felelősséggel elődeink munkájára gondolva. 1984-ben a magyar fogathajtás holdra szállt, minden idők legjobb magyar eredménye született. 2024-ben, talán már leírhatom, hogy egy sikeres világbajnokság után az érmek helyett pedig lehetőséget kaptunk. Lehetőséget, erőt, hogy a magyar fogathajtást elkezdjük visszavezetni az őt megillető helyre. A lehetőség a mi kezünkben van. Hagyományainkkal, lovaskultúránkkal, szakembereinkkel és ami lovaink szeretete mellett a legfontosabb, a magyar lovas emberek támogatásával és szeretetével minden lehetőségünk megvan, mellyel kötelességünk élni. A küldetésben, ahogy az már számtalanszor előfordult a történelem folyamán ezúttal is támaszkodhatunk szeretett lipicai lovainkra, mely fajtát a sport elmúlt fél évszázadában már több alkalommal leírták, azonban mindig bebizonyította, miért a világ egyik legrégebb óta tenyésztett kultúr lófajtája. A fentebb leírtak és a nemzetközi szakmai vélemények is megerősítik, hogy Szilvásvárad 2024 év végére ismét elfoglalta a világ lovas életében a hozzá méltó helyet, mellyel megannyi új lehetőség áll előttünk, a velük való gazdálkodás pedig kötelességünk.
Ünnepeljünk együtt az év minden napján, és mondjunk köszönetet elődeinknek, jelenlegi dolgozóinknak és ami a legfontosabb, lipicai lovainknak!
Cseri Dávid, igazgató
Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad
Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad szolgáltatásai
- fogatos méneslátogatás
- fogathajtó tanfolyamok
- lovastúrák
- lovardai lovaglás
- esküvői fogat kölcsönzés
- csapatépítés
- amatőr fogathajtás
- lovasbemutató
- múzeumok, kiállítások (Lipicai Lótörténeti Kiállítás és Hajtókocsi Múzeum, "Szilvásvárad a lovak szolgálatában ie.1000-től napjainkig")
Szolgáltatásainkról itt olvashat részletesebben
A szolgáltatások igénybevétele előtt, előzetes bejelentkezés szükséges!
FOTÓGALÉRIA